"Świateczny" rok 2014


„Świąteczny” rok 2014

To będzie dobry rok dla poszukiwaczy długich weekendów. W polskich mediach pojawiły się poradniki dla mistrzów łączenia dni świątecznych z dniami przysługującego Polakom urlopu i tworzenie dziewięciu tzw. długich weekendów.
W Polsce obchodzi się 13 świąt ustawowo wolnych od pracy, z czego 4 przypadają w tym roku w sobotę albo w niedzielę, ale aż 9 w dniach roboczych. Łącznie Polacy przepracują 250 dni, a 115 będzie wolnych od pracy.
Czekają nas w Polsce niespodzianki. Poczta Polska utraciła kontrakt na obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur, tak więc przesyłki z sądów odbierać się będzie nie z Poczty, ale z Kiosków Ruchu – informuje „Gazeta Wyborcza”. Polska Grupa Pocztowa, jeden z największych prywatnych operatorów, podpisała stosowne umowy ze skarbem państwa . Dwuletni kontrakt wart jest ok. 500 mln złotych. Jednym z podstawowych warunków było posiadanie placówki pocztowej w każdej gminie. Stworzono więc sieć obejmującą ponad 7 tys. placówek, w tym 5 tys. to punkty kiosków Ruchu.
Kilka mięsięcy temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracowało projekt założeń do ustawy o opłacie audiowizualnej. Ma ona zastąpić obowiązujący teraz abonament radiowo – telewizyjny. Zgodnie z tymi założeniami opłata będzie naliczana od każdego gospodarstwa domowego bez konieczności rejestracji odbiornika. Projekt tej ustawy został przekazany do konsultacji Marszałka Sejmu.
Idea jest słuszna. Moim zdaniem, trzeba ocalić media publiczne, które powinny zostać skarbnicą kultury, na której utrzymanie potrzebne są ogromne pieniądze.
W projekcie ustawy pojawiają się jednak propozycje trudne do zaakceptowania. Minister Zdrojewski chciałby, aby z opłaty audiowizualnej można było finansować działalność misyjną, ale nie tylko w mediach publicznych.
- „Uważam, że w pierwszym roku obowiązywania opłaty audiowizualnej, minimum 10 procent dochodów z niej powinno być przeznaczone na dofinansowanie programów misyjnych, realizowanych przez podmioty prywatne - np. TVN, Polsat, prywatne radia etc. ta kwota w przyszłości powinna być zwiększana. Górny pułap powinien zostać określony w odrębnej decyzji KRRiT” - ocenił minister.
Znamy zmagania Telewizji Trwam z KRRiT i możemy sobie wyobrazić „bezstronność” decyzji urzędników tej instytucji. Finansowanie mediów prywatnych ze składek publicznych wymuszanych ustawą, może okazać się trudnym problemem prawnym. Rodzi się podejrzenie, że takie prawne problemy mogą być świadomie wkomponowane w tę ustawę, aby uniemożliwić jej zatwierdzenie. Oczekiwanie na tę ustawę może być tak długo przeciągane, aż telewizja publiczna zbankrutuje i zostanie sprywatyzowana, co grozi jej zagładą.
Przykłady „udanej” prywatyzacji media podają nam codziennie. W Wyborcza.biz czytamy: „Szwajcarski producent zamyka polską fabrykę mebli. Na bruk trafi 419 osób”. Właściciele twierdzą, że przyczyną jest brak zamówień. Związkowcy Solidarności tego zakładu mają inne zdanie : Mamy zamówienia, to niezrozumiała decyzja. Likwidowana obecnie spółka jest jednym z największych pracodawców w rejonie Szczytna. Na Warmii i Mazurach stopa bezrobocia jest najwyższa w kraju i wynosi 20,4 procent. W powiecie szczycieńskim stopa bezrobocia wynosi 24 procent. Likwidacja tego szwajcarskiego zakładu w Szczytnie komentowana jest przez internautów. Jeden z wpisów jest sarkastyczny, cytuję : Szwajcarski producent mebli zamyka polską fabrykę mebli. Dlaczego zamyka? Dlatego, że to nie jest polska fabryka, tylko szwajcarska. Zresztą jak większość zakładów w tym kraju.
Stopa bezrobocia w Szczytnie jest miarą osiągnięć 7-mio letnich rządów koalicji PO-PSL.

Polski dług publiczny jest na poziomie 955 mld zł. W 2013 roku wzrósł o 52 mld. Czyli dług wzrasta w tempie 3 razy szybszym od wzrostu PKB. W 2014 roku dług publiczny ma wzrosnąć o kolejne 47 mld zł. Obsługa długu publicznego /odsetki/, kosztuje Polskę 98 mld zł w 2014 roku.
Miejmy nadzieję, że „świąteczny” rok 2014, z tak wielką ilością dni wolnych od pracy, da wyborcom dostatecznie dużo „wolnego” czasu na refleksję ekonomiczną nad stanem państwa. Bezrobotni mają jeszcze więcej „wolnego” czasu.
Z czego mają utrzymać własne dzieci, nie mając pracy?
W Polsce zasiłek rodzinny w najwyższej kwocie sięga 115 złotych.
Jak podaje serwis Bankier.pl w Wielkiej Brytanii to 20 funtów tygodniowo. Korzysta z niego około 26 tys. Polaków.
Problemy same nie powstają, to nieudolne rządy mnożą problemy własnych narodów.


15 stycznia 2014
www.wojciechborkowski.com

drukuj Wersja do druku