Cztery lata po końcu świata


Cztery lata po końcu świata

Koniec świata zapowiadają na rok 2012. Olimpiada w Chicago miała się odbyć w roku 2016, czyli z prostego rachunku wynika, że olimpiadę w Chicago planowano w roku, którego nie będzie już 4 lata po zapowiadanym końcu świata.
Olimpiada będzie w roku 2016 w Rio, więc może nie będzie zapowiadanego na ten rok 2012 końca świata ? Jeżeli ludzie dorośli planują igrzyska w roku 2016, to znaczy, że wierzą w naturalny rytm świata i jego ciągłość w okresie najbliższych tysięcy lat.
Patrząc na scenę polityczną w Polsce nie można być jednak takim optymistą jakimi są organizatorzy Olimpiad. Tam dopiero się dzieją cuda niewidy.
Jednak zdaniem Julii Pitery, odpowiedzialnej w Kancelarii Premiera za walkę z korupcją, Chlebowski i minister Drzewiecki popełnili błąd, nie powinni rozmawiać z lobbystami, ale - podkreśla – nie ma dowodów na korupcję. Posłuchajcie jak wyglądała rozmowa prominentnego polityka Platformy Obywatelskiej Zbigniewa Chlebowskiego z Ryszardem Sobiesiakiem, nazywanym przez panią Piterę , lobbystą:
R.S. : Kiedy do Warszawy udajesz się?
Z.CH. : Warszawę mam w środę , czwartek.
R.S. : Aha
Z.Ch. : Tam do tego naszego Janka , wiesz...
R.S. : No wiem, no k...., no przecież, no ja chciałem się , chciałem się właśnie zapytać, co tam, jest jakaś szansa ? No bo wiesz, k...., daj spokój, mam nadzieję, że tam ze mną będzie wszystko w porządku, nie ?
Z.Ch. : Z tobą na...na dziewiędziesiąt procent, Rysiu, że załatwimy. Tam walczę, nie jest łatwo, tak ci powiem.
R.S. : To są k.... tak, ja wiem. Ale byś wykorzystał do tego, k..... Mirka i.. .i... tego drugiego, nie ?
Z.Ch. : A z nim nie gadam, to powiem ci szczerze, Rysiu, że tak, bo wiesz.
Tak rozmawiają ludzie wpływowi w zamieszczonym przez dziennik Rzeczpospolita bulwersującym zapisie podsłuchów telefonicznych prowadzonych przez Centralne Biuro Śledcze.
Te dialogi przypominają raczej zapis rozmowy z komedii obyczajowej jaką powinno się nakręcić w polskim Hollywoodzie. To mógłby być również zapis rozmowy ze skeczu kabaretowego, a to jest polska rzeczywistość.
Czy to jest tylko polska rzeczywistość, czy też świat dobiega do końca pewnej epoki i właśnie teraz w bólach kryzysu rodzi się nowy porządek światowy.
Gazeta .pl, zamieszcza rozmowę Rafała Lorenta z dr.hab.Robertem Gwiazdowskim, prezydentem Centrum Adama Smitha. Tytuł pod jakim zamieszczona jest ta rozmowa jest wstrząsający: „Na Wall Street nie zbankrutował kapitalizm, bo go tam już dawno nie ma”. Posłuchajmy fragmentu wypowiedzi dr Gwiazdowskiego . Cytuję : „ ... oczywiście, ja twierdzę , że w Ameryce na Wall Street, nie zbankrutował wraz z upadkiem Lehman Brothers kapitalizm, bo kapitalizmu już na Wall Street dawno nie ma. Zbankrutował właśnie socjalizm korporacyjny, który udawał kapitalizm, bo kapitalizm opiera się na prywatnej własności. W przypadku korporacji takich jak Lehman Brothers albo General Motors tak naprawdę konkretnego właściciela od dawna nie było. Dlatego ich zarządy robiły co chciały. Twórcy amerykańskiego systemu bankowego J.P.Morgan czy Mayer Rothschild to się dzisiaj przewracją w grobie, jak usłyszą ile zarabiał przedstawiciel klasy robotniczej / zgodnie z ich rozumieniem /, czyli wynajęty do roboty prezes. Zatrudnieni na kontraktach menadżerowie puścili z torbami kapitalistów, czyli właścicieli tych banków, bo akcjonariat był rozproszony i tego prawdziwego właściciela, który pilnowałby swojego majątku nie było. Zapomnieliśmy, co to jest własność i na czym ona polega – własność to prawo posiadania, pobierania pożytków i rozporządzania rzeczą. I tak rozumianej własności na Wall Street nie ma już od dawna”.- koniec cytatu.
Po przeczytaniu tej rozmowy nie jesteśmy już do końca pewni, czy my jesteśmy
4 lata przed końcem świata w roku 2012 ? Czy rzeczywiście 4 lata po końcu świata, w roku 2016, odbędzie się ta Olimpiada w brazylijskim Rio ?

7 paźdiernika 2009
www.wojciechborkowski.com


drukuj Wersja do druku