Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej


Wielka Brytania pozostanie w UE?
Za kilka dni poznamy wynik referendum w Wielkiej Brytanii w którym Brytyjczycy wyrażą swoją opinię o pozostaniu lub wyjściu z UE. Ich opinia powinna obligować parlamentarzystów do działań zgodnych z wolą uczestników tego referendum. Wszystkie ważne media europejskie zamieszczają opinie i prognozy osób znanych i zwykłych obywateli, którzy mają na głowie większe problemy od histerii polityków. Opinie wyrażane w tych sondażach są podzielone. Spróbujmy sami sformułować własną opinię na ten temat. Sprawa jest niezwykłej wagi i decyzja podjęta przez brytyjski parlament po referendum, będzie miała wpływ na sytuację polityczną i gospodarczą Europy. Sama decyzja o rozpisaniu tego referendum jest ważna i godna zauważenia jako próba pytania się obywateli o ich opinię. Rząd Szwajcarii pyta się swoich obywateli bardzo często i jak się okazuje sama Szwajcaria ma się świetnie. Polskich obywateli nikt nie pyta o zdanie. Właśnie w tych dniach polska opinia publiczna została poinformowana przez media, że prezydent RP wysyła polskie wojsko najemne do krajów odległych o tysiące kilometrów od ojczyzny, aby tam realizowało cele wytyczone przez polityków oddalonych od tych krajów o tysiące mil. Świeży prezydent, który według mediów ma bardzo dobre notowania, widocznie wie lepiej, co jest dobre dla rządu dobrej zmiany. Nikt nie próbuje jednak przedstawić korzyści, jakie Polska odniesie wysyłając polskie wojsko poza granice. O referendum w tak ważnej sprawie nawet nikt nie wspomniał. A przecież by wypadało precyzyjnie to opisać i podać do publicznej wiadomości.
Polacy powinni wiedzieć, jak ta interwencja przekłada się na korzyści dla polskiej armii i polskiego bezpieczeństwa? Czy to jest działanie przypominające bohaterstwo żołnierzy wyklętych, czy to jest działanie przypominające pracę żołnierzy najemnych, za żołd płacony w walucie wymienialnej, we frankach szwajcarskich, które w Polsce są bardzo modną walutą kredytową.
Interwencja podjęta pryncypialnie przez prezydenta RP ściągnie na Polskę niebezpieczeństwo działań odwetowych. Czy polski rząd to przewiduje i czy ubezpieczył naród na wypadek tragedii. Ubezpieczenie można zapłacić w obcych, ogromnych firmach ubezpieczeniowych, które powszechnie działają na polskim rynku, a które przejęły majątek polskich firm. Wracajmy jednak do tematu jakim jest referendum w Wielkiej Brytanii przywracające wiarę w demokrację europejską.
Według mojej opinii, Wielka Brytania nie wystąpi z UE. Według mojej wiedzy na ten temat, same referendum nie jest wiążące dla brytyjskiego parlamentu, który może zadecydować o wystąpieniu czy pozostaniu w UE. Polskie media histeryzują, strasząc opinię publiczną Brexitem. Kiedy zostaniemy poinformowani o sukcesie referendum, czyli o pozostaniu Brytanii w UE, to będzie to uznane za triumf demokracji, co w rzeczywistości jest bliskie prawdy i sukcesem politycznym Wielkiej Brytanii.
W Polsce zamiast demokracji mamy dobrą zmianę, co może być polskim sukcesem, chociaż to staje się coraz mniej prawdopodobne. W Polsce nigdy nie było zachodniej demokracji i nie zanosi się na to, że ona do Polski zawita na stałe. W Polsce jest i była demokracja ludowa.

19 czerwca 2016
www.wojciechborkowski.com


drukuj Wersja do druku