Przelewanie z pustego ...


Przelewanie z pustego
"Z pustego to i Salomon nie naleje". To prawda, przelewać z pustego to tylko potrafią politycy. Salomon nie potrafił nalewać z pustego, a politycy zapewniają nas, że potrafią.
W polskim budżecie planowanym na rok 2013 zabraknie 24 miliardy złotych. Kiedy planowano ten budżet, to nie przewidziano skali nadchodzącego kryzysu. Salomon by takich planistów puścił w skarpetkach na pustynię, ale w Polsce nie ma prawdziwej pustyni, więc im to nie grozi. W Polsce nie ma również Salomona.
Salomona nie ma także na globalnym Olimpie. "Analitycy dwóch znanych amerykańskich banków mają skrajnie różne poglądy dotyczące przyszłości dwóch najważniejszych walut świata: euro i dolara. Jedni uważają, że dolar się umocni. Drudzy, że mocno spadnie. Kto ma rację"
- pyta wyborcza.biz.
Analitycy Goldman Sachs stawiają na Europę - ich zdaniem euro się umocni, a dolar osłabnie. Całkowicie odmienne zdanie wyrażają specjaliści z banku JP Morgan. Ich zdaniem dolar sie umocni, a euro osłabnie.
Jeżeli Salomona nie ma w Polsce i nie ma go na globalnym Olimpie. To gdzie jest Salomon? To jest pytanie do czytelników tego felietonu.
A może polskim Salomonem okaże się Grzegorz Bierecki, były wieloletni szef Krajowej SKOK. Senator Grzegorz Bierecki został szefem Światowej Rady Unii Kredytowych WOCCU.
WOCCU to organizacja zrzeszająca unie kredytowe 101 krajów.
Bierecki, wieloletni szef i współtwórca polskiego systemu Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych został wybrany przez obradujące w Ottawie prezydium na szefa tej organizacji. Jak nas informuje wyborcza.biz : "O Biereckim mówi się, że ma ambicje polityczne - w ostanich wyborach został senatorem, startującym z listy PiS .
W niektórych środowiskach prawicy uchodzi za potencjalnego następcę Jarosława Kaczyńskiego. Szefowanie WOCCU, której centrala mieści się w USA, może pomóc politycznej karierze Biereckiego - to organizacja reprezentująca unie kredytowe w kontaktach z otoczeniem.
W komunikacie prasowym na temat nominacji Biereckiego czytamy, że WOCCU współpracuje m.in. z organizacjami i urzędami , które mają wpływ na działalność kas."
O tej nominacji ledwo wspomniano w "lewicowych" mediach, a przecież jest to zwieńczenie kariery Grzegorza Biereckiego w ruchu unii kredytowych, wywodzących się w Polsce od przedwojennych spółdzielczych kas Franciszka Stefczyka, zwanego "Apostołem Biednych".
Tytuł informacji zamieszczonej w wyborcza. biz jest niezbyt życzliwy dla tej nominacji : " Polska "wyeksportuje" byłego szefa SKOK-ów. Aż za ocean".
Polska "eksportuje" szefa światowej organizacji, a Anglicy ostrzegają Polaków pragnących się "wyeksportować" na wyspy w poszukiwaniu pracy. Blisko jedna trzecia bezdomnych w Londynie pochodzi ze środkowej lub wschodniej Europy. Co dziesiąty z nich to Polak- pisze angielski The Daily Telegraph. W sieci pojawił się film reklamujący kampanię "Zanim przyjedziesz" , która ostrzega przyszłych emigrantów przed bezdomnością. Film wyprodukowała fundacja The Passage, która współpracuje z polską i brytyjską ambasadą.
" Z pustego to i Salomon nie naleje". W Unii Europejskiej widocznie też nie ma Salomona?
Fachowcy zarządzający globalnym biznesem przekształcili własne kraje w magazyny / warehouse /na magazynowanie importowanych z Azji towarów. Fabryki zamknięto, produkcję przeniesiono do Azji, a na imporcie zarabia garstka pośredników. To ma być ten nowy model "nowoczesnej" gospodarki. Polska jako "papuga narodów" biernie naśladuje ten globalny model zadłużania się po same uszy.
Efekty tego "przelewania z pustego w próżne" zobaczymy pod koniec tego roku.

19 lipca 2013
www.wojciechborkowski.com


drukuj Wersja do druku