Polska wersja prawyborów ?


Polska wersja prawyborów ?

Polskie media wpłynęły na „mieliznę” polskiej odmiany prawyborów prezydenckich. W normalnych prawyborach powinni uczestniczyć wyborcy, czyli naród. W polskiej odmianie prawyborów lansowanej przez polityków Platformy Obywatelskiej biorą tylko udział czynni politycy tej partii.
Politycy Platformy domagają się w mediach, aby tej wewnątrzpartyjnej debacie przyglądała się cała Polska i wskazują na sale sejmowe jako dobre miejsce tej familijnej dysputy. Wyborca na tym etapie polskiej odmiany prawyborów jest kibicem, a nie uczestnikiem wyborów. Jednak ta polska odmiana prawyborów nikogo nie żenuje w Platformie Obywatelskiej.
Jacek Żakowski publicysta „Gazety Wyborczej” i „Polityki”, własny felieton na temat ostatnich pomysłów Platformy tytułuje „Trzysta procent niczego”.
Niby pomysły Platformy są szlagierem, nawet większym niż dwustu procentowym, ba, trzystu procentowym, ale niczego ?
W dniu 27 marca dowieny się, kto będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej do fotela prezydenckiego. Prawdopodonie będzie nim marszałek Komorowski.
PiS prawdopodobnie wskaże na obecnego prezydenta jako własnego kandydata.
Z PSL kandydatem będzie Waldemar Pawlak. Jeżeli wybory odbędą się z marszu i w klimacie obecnie obowiązujacym, to do drugiego etapu przejdzie kandydat Platformy i PSL-u, czyli wybory odbędą się wewnątrz koalicji.
Ale do wyborów jest jeszcze daleko, a kryzys światowy nabiera rumieńców i polskie reperkusje światowego kryzysu są również trudne do przewidzenia. Jeżeli bezrobocie w Polsce wzrośnie do 15 procent, a kraj pogrąży się w brukselskim splinie, który jest zarażliwy, to do drugiej tury mogą przejść kandydaci zupełnie nieoczekiwani w tej rywalizacji o fotel prezydencki.
Polska raczkuje w tych demokratycnych doświadczeniach. Demokracja i pozorna wolność rodzi potworki. W Gazecie.pl , kilka tygodni temu, znalazłem nieprawdopodobny przykład ogłupienia „wolnością”.
Cytuję : „Chodzi o reklamę jednej z firm sprzedających ubrania dla młodzieży. Na zdjęciu chłopak z deskorolką mierzy w głowę klęczącego policjanta, mówiąc „Na kolana, psie” .
Jej twórca Łukasz Kosy mówił „Gazecie” – taki pomysł drzemie w głowie każdego deskorolkowca. Chłopcy nie lubią policjantów i ochroniarzy.”
Co na to minister sprawiedliowści Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Kwiatkowski : - „ ja bym był niezwykle ostrożny z penalizacją form reklamy” – powiedział w TVN 24. Minister radzi i ma nadzieję, że odzież reklamowana na plakcie tej firmy nie będzie kupowana przez Polaków.
Co ja sądzę o takiej formie reklamy ? W krajach skundlonych i skolonizowanych przez obce narodowi obyczaje, każda forma reklamy i pospolitego chamstwa będzie miała szeroko otwarte drzwi i dostęp do mediów będących własnością spekulacyjnego kapitału. Globalnym biznesom chodzi tylko o szybki zysk.
Im większy upadek moralny kraju eksploatowanego, tym większy zysk spekulantów w obcym dla nich obyczajowo kraju.
W Polsce mamy też przykłady nieoczekiwanej przez naród ortodoksji prawnej. Niby wszystko idzie zgodnie z literą prawa europejskiego. W Gazecie.pl, czytamy : „Spadkobiercy Konstantego Mikołaja Radziwiłła, ostatniego właściciela pałacu w Jadwisinie wygrali walkę o zwrot cennej nieruchomości – podała „Rzeczpospolita”.
Sympatyczna to jest dla Radziwiłłów wiadomość. Sygnatariusze 21 postulatów gdańskich wreszcie doczekali się realizacji ich „marzenia”. Sami poszli na bezrobocie, po zamknięciu i sprzedaniu stoczni, ale wywalczyli dla Radziwiłłów zwrot ich pałacu, na którego utrzymanie i konserwację przez 50 lat komuniści zabierali robotnikom poważny procent ich zarobków. Tak to realizuje się w Polsce marzenia tych „ludzi z marmuru” ?

17 marca 2010
www.wojciechborkowski.com